JU Muzeji i galerije vas obavještava da će u ponedeljak 7.maja u prizemlju Muzeja, u 19.00h biti svečano otvorena kineska kaligrafska izložba "Mirisi kaligrafije na putu svile: Izložba radova za kaligrafiju Xie Jijun" u saradnji sa Institutom Konfucije na Univerzitetu Crne Gore.

Na otvaranju će govoriti rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Danilo Nikolić, ambasador Narodne Republike Kine Cui Zhi Wei i crnogorska direktorica Instituta Konfucije Milena Đukanović.

Kaligrafija, kineska umjetnost lijepog pisanja, smatra se najvažnijom umjetnošću istočne Azije i najprefinjenijom formom istočnoazijskog slikanja. Ona je dizajn i izrada slova sa širokim šiljatim instrumentom, četkom ili drugim instrumentom za pisanje.

Danas, kada se govori o kineskoj kaligrafiji, ne misli se samo na sredstvo komunikacije, pismo kineskog jezika, motoričku vježbu svima dostupnu, već i na mogućnost da zapis postane vrhunsko umjetničko djelo.

Publika će biti u prilici da pogleda izložbu 7. i 8 .maja.