U JU Muzeji galerije Podgorice7.maja u 19h svečano je otvorena kineska izložba "Miris i kaligrafije na putu svile" u saradnji sa Institutom Konfucije na Univerzitetu Crne Gore.

Kaligrafijakineska umjetnost lijepog pisanjasmatra se najvažnijom umjetnošću istočne Azije najprefinjenijom formom istočno azijskog slikanja.Smatra se da je nastala oko četiri hiljade godina p.n.epo prvi put je na ovom nivou predstavljena crnogorskoj publici.

Publiku je pozdravila direktorica Instituta Konfucije, Milena Đukanović koja je kazala nešto više o ovoj tradicionalnoj kineskoj formi upoznajući publiku o samoj kaligrafijikineskoj kulturi estetici uopšte.

Na otvaranju je govorio rektor Univerziteta Crne Gore, dr Danilo Nikolićkoji je istakao da će se ovom izložbom u mnogo čemu doprijeniti pa samoj popularizaciji kineskog jezika u Crnoj Gori i time omogućiti dalje zbližavanje obogaćivanje kultura dvije zemlje.

Ambasador Narodne Republike Kine, CuiZhi Wei je pored toga što je govorio o tradicionalnoj vještini lijepog pisanjakulturi svoje zemlje dobrim odnosima, u čast zahvalnosti je poklonio JU Muzeji galerije Podgorice vrijednu kaligrafiju Xie Jijun-a.

Direktor JU Muzeji galerije, Sead Đokaj pozdravio je mnogobrojnu publiku izrazio zahvalnost na poklonjenoj kaligrafiji čime je značajno obogaćen muzejski fond.

Publika će još danas 8.maja biti u prilici da posjeti ovu izložbu.