Podgorica (Crna Gora), 15. – 19. Oktobar 2018

Nakon što je N. I. Veselovskij otkrio  “kraljevski” opremljene grobove u Maikopu i Carskoj, 1897 I 1898. godine, istraživanja su intenzivirana kako bi se ispitali značenje i relevantnost pronalazaka ove vrste za razvoj Evroazije u praistoriji. Danas je poznato više takvih grobova koji pripadaju različitim periodima praistorije.

Samo na području današnje Crne Gore pronađeno je šest bogatih “kneževskih grobova” iz vremena oko 3000 g.p.n.e. To je razlog za organizovanje  međunarodne naučne konferencije u Podgorici, na kojoj će biti razmotrena najstarija grupa ovih „Kneževskih grobova“ koja se javlja tokom 4. i u prvoj polovini 3. milenijuma p.n.e. na prostoru od Kavkaza do Atlantika. Koje bitne kulturne, istorijske i društvene okolnosti se odražavaju u pojavi grobova ovog tipa na tom  širokom transregionalnom području? Koje tradicije, inovacije i razlike u prezentaciji moći i bogatstva se mogu identifikovati iz savremene prespektive?

Konferenciju organizuju JU Muzeji i galerije Podgorice u saradnji sa Evroazijskim odjeljenjem Njemačkog Arheološkog instituta.

Učesnici:

Dr. Radu Bajenaru (Bukarest) Mile Baković (Podgorica), Prof. Dr. Lorenc Bejko (Tirana), Dr. Dirk Brandherm (Belfast), Dr. Giovanni Carboni (Rom), Dr. Horia Ciugudean (Alba Iulia), Cecilia Conati Barbaro (Roma)Dr. János Dani (Debrecen), Dr. Walter Gauß (Athen), Prof. Dr. B. Govedarica (Berlin), Prof. Dr. S. Hansen (Berlin), Prof. Dr. B. Helwing (Sydney), Prof. Dr. Volker Heyd (Helsinki), Prof. Dr. Christian, Jeunesse (Strasbourg), Prof. Dr. E. Kaiser (Berlin), Predrag Lutovac (Berane), Dr Zurab Maharadze (Tiflis), Prof. Dr. Igor Manzura (Kišinev),Prof. Dr. Johannes Müller (Kiel)Dr. Juri Rassamakin (Kiev), PD Dr. Sabine Reinhold (Berlin), Prof. Dr. Marzena Szmyt (Poznan), Dr. Viktor Trifonov, (St. Peterburg), Mag. Mladen Zagaričanin (Bar), Prof. Dr. Thomas Zimmermann (Ankara).

Povodom ovog akademskog skupa u JU Muzeji i galerije Podgorice, biće otvorena izložba “Kneževski grobovi iz Crne Gore”. Tom prilikom će po prvi put biti izloženi i prezentovani nalazi iz svih, do sada istraženih “Kneževskih grobova” sa područja Crne Gore.