U JU Muzeji i galerije Podgorice, Ul.Marka Miljanova br.4, 26.septembra 2018.godine, u 20h biće upriličeno svečano otvaranje ceremonije Svjetskog festivala poezije “Eminescu-Njegoš”.

Na otvaranju će govoriti:

1.Doc.dr Ivan Vuković, gradonačelnik Glavnog grada Podgorica

2.Aleksandar Bogdanović, ministar kulture

3.Jon Deakonesku, predsjednik Internacionalne akademije i Evropskog fonda “Mihai Eminescu”

4.Dr Čedomir Bogićević, predsjednik Senata Dukljankse akademije nauka i umjetnosti

5.Sreten Perović, akademik .

Otvaranje prati izložba stvaralaštva pjesnika Sretena Perovića i čitanje poezije domaćih i inostranih pjesnika.

U namjeri da predstavi crnogorsko savremeno stvaralaštvo i unaprijedi međunarodna kulturna saradnja, Glavni grad-Podgorica i Sekretarijat za kulturu i sport organizuju Svjetski festival poezije.Tom prilikom, predstaviće se pjesnici iz Azerbejdžana, Bjelorusije, Estonije, Irske, Italije, Kosova, Makedonije, Moldavije, Mongolije, Novog Zelanda, Slovačke ,Rumunije, Turske, Ukrajine i Crne Gore.

Svjetski festival poezije “Eminescu-Njegoš” inicirao je osvjedočeni prijatelj Crne Gore, veliki rumunski pjesnik i kulturolog prof.dr Jon Deakonesku, predsjednik Internacionalne akademije “Mihai Eminescu” i istoimenog Evropskog fonda, Doctor Honoris Causa univerziteta u svijetu, te počasni član Dukljanske akademije nauka i umjetnosti.

Svjetski festival poezije “Eminescu-Njegoš” rezultat je saradnje sa Svjetskim festivalom “Mihai Eminescu” koji tradicionalno okuplja ugledne književnike u Krajovi i svake godine objavljuje značajnu Antologiju pjesništva.

Festival u Podgorici, takođe prati Antologija stvaralaštva stranih i domaćih pjesnika.