Izložba Milene Pavlović Barili- “Tri grada, jedna umjetnica”- Moderna galerija

Datum 17 sep 08:00 10 okt 17:00 Kustoskinja Ljiljana Karadžić

Život i djelo Milene Pavlović Barili, jedne od najintrigantnijih figura srpske umjetnosti prve polovine XX vijeka, po mnogo čemu su bili izuzetni, neuobičajeni. Sve što je obilježilo njen kratki život bilo je egzotično, živopisno – porijeklo, trajanje i kraj. Bila je izrazito darovita, maštovita, samosvojna, obrazovana, zanatski vična, senzibilna umjetnica, slikarka-pjesnikinja, nomad. Neuklopljenost i neukalupljenost u društvene obrasce i dominantne tokove nacionalne umjetnosti epohe ispleli su oko Mileninog lika mnogo godina nakon njene smrti mitsku auru. Od mirne, patrijarhalne srpske palanke, preko evropskih umjetničkih centara sa uskovitlanim modernim strujanjima i vječnim muzejima, pa sve do “novoga svijeta“ Amerike koji ju je neodoljivo privlačio, bipolarnost će je, poput usuda pratiti, nadahnjivati, ali i unositi nespokoj i tjeskobu. Milena je živjela život “transkulturnog migranta”, jer su se mnogobrojni uticaji u njenom djelu prožimali. Nije bila rigidno vezana za jedan način mišljenja, već se kretala slobodno između više poredaka, a ni u jednom nije bila čvrsto ukorijenjena. Na izvjestan način Milena je rani predskazatelj eklekticizma postmoderne umjetnosti, koji uključuje geografski i kulturni nomadizam, transnacionalnost, učenu umjetnost, citatnost, palimpsest i interdisciplinarnost. Zbog toga njeno djelo iznova dobija na aktuelnosti.

Accessibility2